NASA uzaya fare gönderdi.

Uluslararası Uzay İstasyonu sayesinde, düşük yerçekiminin insan vücudu üzerindeki etkileri hakkında çok şey biliyoruz, ancak NASA daha fazlasını öğrenmek istiyor. Bu amaçla, ajans, diğer türlerin, özellikle farelere odaklanarak, düşük yerçekimi ile nasıl ilgilendiğini inceliyor.

NASA, diğer canlıların uzayda zaman geçirdiklerinde yaşadıkları değişimi incelemek amacıyla çalışmalar yürütüyor. Bu amaçla özel bir yaşam modülü oluşturan araştırmacılar, modülü ve içindeki fareleri Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderdi. Ortaya çıkan sonuçlar oldukça ilginç oldu.

Fareler deneyin başında rahatsız görünüyor . Kafesin içinde sürüklenerek dolaşıyorlar ve hangi yöne gittiklerini bulmaya çalışıyorlar. Tahminlerden daha iyi uyum sağlayan fareler yerçekimsiz ortamı kendi avantajlarına kullanmaya başlıyor.

NASA araştırmacıları, farelerin Dünya üzerinde gözlemledikleri aynı tür aktiviteleri yapmaya devam edip etmeyeceklerini görmek istedi. Çalışma farelerin günlük hayattaki rutinlerini tekrarladıklarını gözlemlenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir