Kontrolden Çıkan Çin Roketi Pasifik’e Düştü!

23 tonluk Çin roketi enkazı Pasifik Okyanusu üzerinden Dünya’ya düştü!

Çin ‘in Long March 5B roketini fırlatmasından kaynaklanan 23 tonluk bir uzay enkazı parçası, bir kez daha nereye ineceği konusunda sorular yarattıktan sonra güney-orta Pasifik Okyanusu’na güvenli bir şekilde düştü.

Çin roketi

 

ABD Uzay Kuvvetleri Komutanlığı, Çin ‘in Tiangong Uzay İstasyonuna son modülü taşımak üzere 31 Ekim’de fırlatıldıktan sonra kontrolden çıkan ve nereye düşeceği tartışma konusu olan Long March 5B roketinin Pasifik Okyanusu’nun orta-güney bölgesinde atmosfere girerek yeryüzüne düştüğünü açıkladı.

Komutanlığın Twitter hesabından yapılan paylaşımda roketin atmosfere giriş zamanı Türkiye saatiyle 13.01 olarak belirtilirken konuyla ilgili Çin’den henüz bir açıklama gelmedi.

Çin ’in kontrolsüz uzay dönüş görevleri daha önce de Dünya’da paniğe neden olmuştu. Temmuz ayında dünyaya kontrolsüz bir şekilde düşen Çin’e ait bir roket, şans eseri Hint Okyanusu’na çakılmış ve can kaybına neden olmamıştı.

Modern roket sistemlerinin bu şekilde kontrolsüz atmosfere girmesinin, büyük tehlikelere yol açabileceğini kaydeden bilim insanları, Çin’in bu konudaki eksiklerini dile getirdi.

NASA Yöneticisi Bill Nelson konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Uzay yolculuğu yapan uluslar, uzay nesnelerinin yeniden girişlerinin Dünya üzerindeki insanlara ve mülklere yönelik risklerini en aza indirmeli ve bu operasyonlarla ilgili şeffaflığı en üst düzeye çıkarmalıdır.” açıklamasında bulundu.

İspanya Hava sahasını kapattı!

Kontrolden çıkan Çin roketinin saatte 28 bin kilometre hızla düşmeye devam etti. Tam bu sırada İspanya, hava sahasının bir kısmını kapatma kararı aldı. Barselona, Tarragona, Ibiza ve Reus’a giriş ve çıkış yapacak uçuşlar durduruldu.

 

Bizi İnstagram’dan takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Kaynak: https://www.space.com/china-long-march-5b-rocket-falls-into-pacific-ocean

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir