Karıncalar Yüksekten Düşerse Ne Olur ?

Karıncalar yüksekten düşerse hayatta kalırlar mı ? ölürler mi ?

Bir insan 10.000 metre yüksekliğinde bir uçaktan düşerse, finali büyük ihtimal kötü olur. Ancak bir karınca böyle bir düşüşle hayatta kalır. Hangi yükseklik olursa olsun karıncalar hasar almazlar . İlk olarak yüksekten düşen karıncanın ölmeme sebebini iyice anlayabilmek için “terminal hız” nedir onun ne anlama geldiğini bilmemiz gerekiyor.

Terminal Hız Nedir ?

Kısaca terminal hız serbest düşme ile düşen bir cismin ulaşabileceği en yüksek hıza (Limit hiz) denir. Hepinizinde bildiği gibi gökyüzünden yere bırakılan herhangi bir nesne yer çekiminin etkisi ile hızlanarak aşağı doğru hareket eder ancak hız belli bir seviyeye ulaştıktan sonra havanın direnci nedeni ile sabitlenir. Yani daha fazla artmaz. İşte buna terminal hız denilmektedir. Bu terminal hızın büyüklüğü ise hava sürtünmesine ve cismin ağırlığına bağlıdır.

Ayrıca hava direncinin varlığının kabul edildiği ortamlarda yapılan atış hareketleri için cisimlerin farklı kütlelere sahip olması yere çarpma sürelerini ve hızlarını etkilemektedir. Bu yüzden havası alınmış bir ortamda çelik bilye ile pamuk parçası aynı yükseklikten aynı anda bırakıldığında yere aynı sürede ve aynı hızla çarparlar. Oysa havası alınmamış ortamda bilye pamuktan daha önce yere düşmektedir. 

Yüksek bir binadan düşen karıncaya ne olur?
Örneğin insanın terminal hızı saniyede yaklaşık 50-90 metre arasıdır .(yaklaşık olarak saatte 180-324 km)  Bu yüzden yüksek bir binadan düşen bir kişi çok zarar görmekte hatta hayatını bile kaybetmektedir. Ancak böceklerin ve karıncaların kütlesi çok küçük olduğu için yer çekiminden az etkilenirler.

Karıncalar inerken yüzer gibi saniyede 4 metre (Saatte 12 km)yol alır. Ayrıca yükseklik ne olursa olsun düşüşleri sabit olacaktır. Bununla beraber karıncaların üzerini kaplayan “kitin tabakası” çok sert olduğu için kütlesi küçük olan karıncayı bu sert tabaka koruyacak ve karınca ölmeyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir