İnsanlı Ay Görevi 30 Milyar Dolara Mal Olabilir

NASA Başkanı, İnsanlı Ay Görevinin 30 Milyar Dolara Mal Olabileceğini Onayladı.

Başkan Jim Bridenstine, projeyi israf ve NASA’yı diğer bilimsel çalışmalardan uzaklaştıracağı şeklindeki eleştirilere karşı savundu.

NASA, Mars’a ulaşmak ve Güneş sisteminin daha uzak kısımlarını keşfetmek için Dünya’nın uydusunu kullanmak istiyor.

Bu tür projeler ucuz olmuyor. Artemis olarak anılan projenin ne kadar mal olacağı, resmi olmayan tahminlerle uzun bir süredir gündemde. Bu yıl NASA, bu proje için 1,6 milyar dolar bütçe talep etti ancak Bridenstine’e göre bu ücret, projeyi tamamlamak için gereken toplam bütçenin çok azı.

Bridenstine, CNN Business’a projenin toplam 20 ile 30 milyar dolar arasında mal olabileceğini söyledi. Belirlenen bütçeye NASA’nın diğer projeleri dahil değil. Bu da NASA’nın bütçesine yıllık 4 ile 6 milyar dolar eklenmesi gerektiği anlamına geliyor.

NASA, projenin büyük ölçekte SpaceX, Boeing, Blue Origin gibi özel sektör destekli yürüyeceğini belirtti. Böylece en gelişmiş ve uygun teknolojilerin seçilebileceğini ve teknolojinin geliştirilmesi için ekstra bütçe istenmeyeceğini de ekledi. Bridenstine, Apollo misyonlarından farklı olarak sürdürülebilirlik için çalıştıklarını, böylelikle uzun vadede uzay yatırımlarının pahalı olmasını önlemek istediklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir