İnsan Beynini Bilgisayar’a Bağlayacak Olan Neuralink Ayrıntılarıyla Açıklandı

Engelli insanların bilgisayar ve telefonları rahatça kullanması için bir fırsat.

Elon Musk, İnsan beynini bilgisayar arayüzlerine bağlayacak teknolojiler üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Amacı ise felçli kişilerin bilgisayar ve telefonları kontrol edebilmesini sağlamak. 

Musk, ABD’de insanlar üzerinde deneylere başlayabilmek için düzenleyici kuruluşlara başvurduğu söylüyor. Maymunlar üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda bilgisayarların beyin gücüyle kontrol edilmesini başardıklarını ve sunumun sonunda yapılan soru cevap bölümünde, artık bir maymunun da bilgisayar kullanabileceğini belirtti.

Maymunlar üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda bilgisayarların beyin gücüyle kontrol edilmesini başardıklarını ve sunumun sonunda yapılan soru cevap bölümünde, artık bir maymunun da bilgisayar kullanabileceğini belirtti.

Neuralink’in insanların zihnini kontrol etmeyeceğini belirten Musk, nihai amacın yapay zeka ve insan beyni arasında bir simbiyot oluşturmak olduğunu söyledi.

Krittika D’Silva ( NeuraLink lansmanına katılan NASA yapay zekâ uzmanı ), “Söz edilen teknoloji oldukça heyecan verici çünkü bu alanda yapılan benzer çalışmalara kıyasla insan beynine asgari düzeyde müdahalede bulunuyor” dedi.

D’Silva, “şirketin önünde aşması gereken ciddi teknik ve etik sorunlar olduğunu vurgularken, bunun uzun yıllar alabileceğini de ifade ediyor. Ancak D’Silva’ya göre Musk’ın şirketi vadettiği başarıya ulaşabilirse Parkinson ya da epilepsi gibi hastalıklara da önemli bir tedavi geliştirilmiş olabilir” dedi.

 Sistem şimdilik yalnızca kablo bağlantısı ile çalışıyor. Firma şu anda fareler üzerinde çalışmaya devam ediyor. 

Kaynak: https://www.webtekno.com/elon-musk-beyin-makine-arayuzu-sirketi-neuralink-h72539.html
http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/neuralink-nedir-iste-elon-muskin-yeni-cilgin-projesi-41277124

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir