İleriye Dönük Savaş Uçağı Kanadı

Daha az yakıtla daha hızlı giden, güdümlü mermiler boşaltan ve alçak hızlarda uçan bir savaş uçağı istiyorsanız, sadece kanatları ters çevirin!

1980’lerin sonunda, Batı Avrupa semalarındaki güç dengesinin ibresi muazzam bir sapma gösterecektir. Çünkü o zaman, Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri, savaş uçaklarında yeni bir neslin ilk örneklerini işletmeye başlayacaklardır. Kanatları ileri doğru uzanan uçaklar. Daha hızlı, daha hafif, manevra kabiliyeti daha yüksek olan bu uçaklar insanoğlunun yapabildiği mükemmele en yakın savaş uçaklarından biridir.

Kanatların yönünü ileriye döndürmek iki ana problemin üstesinden gelmektedir. Bu problemlerin birincisi basınçtır. Bir uçak ne kadar hızlı uçabilirse, havanın yolundan çekilmek için o kadar az zamanı kalır. Böylece hava, uçağın kanatları ve gövdesi üzerinden düzgün bir şekilde almak yerine, birdenbire sıkışır ve bir şok dalgası oluşturur. Burnu geriye doğru olan bir kanat bu sıkışmayı geciktirir, şok dalgasını ve yol açtığı çekme gücünü hafifletir. Burnu ileriye dönük bir kanat ise bu çekme gücünü daha da azaltır.

İkinci problem, alçak hızlardaki manevra kabiliyeti ve kalkıştır. Eski, burnu geriye dönük kanatlar, uçağı alçak hızlarda tamamen kontrolsüz kılmaktaydı. Şöyle ki, kanatlar biraz da yukarıya doğru kaldırılırsa, hem kanadın kökü burnundan önce hareketsiz kalacak hem de kalkış kanat yüzeyine eşit olarak dağılabilecektir.

Burnu ileriye dönük kanatlarla uçakların motorları küçültülebilir ve ağırlıkları azaltılabilir. Veya standart motorlar ve uçak boyutları kullanmaya devam edilerek, hızları artırılabilir. Bütün bu ilginin tek nedeni burnu ileriye dönük kanat ve bileşik yapısı değildir. Burna ilave edilen çift küçük kanat keskin dönüşlerde, dalışlarda, tırmanışlarda, havayı iyice kanat köküne doğru çevirerek, bu anlayışı daha da geliştirmiştir.

Bu, kanat kökünün hareketsiz kaldığı anı daha da geciktirmekte ve uçağı daha da çevik kılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir