Hauwei’nin İşletim Sistemi ‘HongMeng’ Hakkında Her Şey

ABD hükümeti ile arası açılan Huawei kendi işletim sistemini kullanacak.

Huawei’nin satışlarını %50 arttırması ABD hükümetini endişeye düşürdü . ABD ile savaşmak için yeni yollara başvuracak.

Kendi işletim sistemini geliştirerek 2,5 milyar kullanıcısı olan Android’in ve iOS’un karşısına çıkmaya hazırlanan Huawei’nin işi gerçekten zor. Uygulama uyumlulukları, ekosistem sorunları… aşılması gereken çok şey var. Öyle ya da böyle rekabetin artık sadece ABD’li firmalar arasında dönmeyeceğini düşünmek de Huawei cephesi için güçlü bir dayanak oluşturuyor. 

1. Huawei, uzun süredir kendi işletim sistemi üzerinde çalışıyor:

huawei

ABD piyasasına 2001’in Sevgililer Günü’nde giren Huawei, 2012’de ilk kez “casusluk” iddialarıyla karşılaştığında aşk ilişkisinin bittiğini anlamıştı (New York Times, 8 Ekim 2012).

Firma o tarihlerden bu yana kendi işletim sistemi alternatifi üzerinde çalışmaya devam etti. Yatırımlar yapıldı.

Halihazırda ABD piyasasında yasaklı olan Huawei, anlayacağınız Google’ın (ABD’nin) yaptırımına önceden hazırlıklıydı. Bu boyutta firmalar için farklı kriz ihtimallerini düşünüp önlem almak zor değil. Elbette alınan önlemler, mevcut anlaşmaları bozan taraf olmamak adına kamuoyuyla paylaşılmıyordu. Huawei’nin işletim sistemini geliştirdiğini ise ilk defa, ABD’nin “Çin hükümetinin bilgi ajanı Huawei” suçlamasından sonra öğrendik. 

Mart 2019’da Huawei CEO’su Richard Yu, Almanya’da Die Welt’e bir açıklama yapmış, “Kendi işletim sistemimizi hazırladık. Mevcut seçenekleri kullanmazsak, duruma hazırlıklıyız. Google ve Microsoft okosistemleriyle çalışmayı tercih ediyoruz. Ancak B planımız da var.” demişti. 

2. Sadece Google’a karşı değil, Microsoft Windows’a da karşı bir işletim sistemi geliyor:

huawei işletim sistemi

Google Android’in sonunu getirecek yeni bir sistem üzerinde çalışıyor. Fuchsia adını veren bu sistem, internete bağlanan ve bir işlemciye sahip olan her türlü elektronik cihaz üzerinde çalışacak. Yani Android gibi sadece telefon, bilgisayar, TV için olmayacak. Otomobil, kahve makinesi, yazıcılar, kapı kilidi… Kısaca her şeyde Google’ın adı geçmek üzere. Huawei ise bunun farkında. 

Bu nedenle HongMeng ya da adı her ne olacaksa Çin’i temsil edecek bu işletim sistemi de platformları, cihaz kategorilerini kapsayan bir sistem olacak. Buna şimdiden hazırlansak iyi olur. 

3. HongMeng, Eylül 2019 ila Mayıs 2020 arasında bir zaman diliminde gelecek:

richard yu huawei

Huawei’nin yönetim kurulu üyesi olan Richard Yu, Çin merkezli basın kuruluşu Global News’a önemli açıklamalarda bulundu. HongMeng OS, Yu’nun açıklamalarına göre 2019 Eylül’den 2020 Mayıs’a kadar geçen periyot arasında ilk sürümü ile karşımızda olacak. 

Muhtemelen işletim sistemini ilk defa Huawei’nin amiral gemilerinden birisiyle birlikte göreceğiz. Bu konu henüz netlik kazanmadı.

4. HongMeng, şu anda deneme aşamasında:

hongmeng huawei

2012’den bu yana ABD içerisinde casusluk suçlamalarıyla boğuşan Huawei, o tarihten bu yana HongMeng üzerinde çalışıyor. Bu nedenle işletim sisteminin alpha, yani yazılım sürecinden geçtiği ve beta yani test sürecine girdiği biliniyor. 

5. Huawei’nin başarısızlık konusunda çok referansı var:

Nokia, Blackberry ve Microsoft. 

Bu 3 şirketin zamanında akıllı telefon piyasasında yaşadıkları büyük kıyımlara neden oldu. Nokia ve BlackBerry boyun eğip Android ile kucaklaştı. Microsoft ise piyasadan tamamen çekildi. Huawei’nin bu ayaşananları göz önünde bulundurarak adım atacağını zaten biliyoruz. Ancak yazılımcıların ve geliştiricilerin, kullanıcı alışkanlılarına hitap eden HongMeng’e özel milyonlarca uygulama sunması yıllar alacak. 

Dahası HongMeng işletim sisteminde ABD’li şirketlerin uygulamaları bulunmayabilir. Her ne kadar bu zayıf bir ihtimal gibi görünse de bu durumda ABD’nin Çinli firmalardan alışveriş yapacak kullanıcıları boşvermesi gerekiyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir