Huawei İşletim Sistemini Çinde Yapılan Bir Etkinlikte Tanıttı

İsmi HongMengOS yerine HarmonyOS olan Huawei yeni işletim sistemini tanıttı ve tüm kullanıcı senaryolarında akılcı bir deneyim sunmaya hazırlanıyor. 

Huawei’nin, ABD yönetiminden gelen açıklamaların ardından Android lisansı iptal edilmişti. Bunun şirket ve kullanıcılar için bir sorun olmadığını açıklayan , kendi işletim sistemleri üzerinde çalıştıklarını ve birkaç ay içerisinde hazır olacağını açıklamıştı.

Huawei’nin Özellikleri

HarmonyOS, Çince’de HongmengOS olarak karşılanıyor. Bu isim de zaten daha öncelerden defalarca belirtilmişti. Çin pazarına özel olarak HongmengOS olacağı kesinleşti.

Android uygulamalarını destekliyor

 Açıklama yapan Yu, HarmonyOS; Android, Linux ve HTML5 tabanlı geliştirilen her uygulamayı sorunsuzca destekleyebilecek. Ayrıca bu işletim sisteminin geliştirilmesinde Java, Kotlin, Javascript, C ve C++ gibi yazılım dilleri kullanılabilecek. 

HarmonyOS tamamen açık kaynaklı bir işletim sistemi olacak!

Bu da işletim sisteminin daha çok cihazda, olabildiğince hızlı yaygınlaşmasını sağlayacak. 

Üreticiler kendi cihazlarına göre işletim sistemini özelleştirebilecekler. Ayrıca bunu yaparken HarmonyOS ekosisteminin tüm avantajlarından faydalanabilecekler. 

İlk cihaz bir akıllı ekran olacak

Hızlı Bir İşletim Sistemi Olacak

 Yu, HarmonyOS’un kilobaytlık boyutlara sahip RAM’lerden gigabaytlık boyutlara sahip RAM’lere kadar, çıkacağını açıkladı.

Kaynak: https://www.webtekno.com/huawei-yeni-isletim-sistemi-harmonyos-h73982.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir