GitHub, Programcıların En Sık Kullandığı Dilleri Açıkladı

GitHub, 40 milyon geliştiricinin projeleri için kişisel ve profesyonel işbirliği yapmak ve kodlarını paylaşmak için kullandığı bir yer haline geldi.

Geçtiğimiz yıl Microsoft, GitHub’ı 7.5 milyar dolara satın aldı. Bu sayede geliştiricileri kendi servis ve hizmetlerine daha rahat bir şekilde yönlendirebilecek.

GitHub, Octoverse Eyaleti adlı bir yıllık rapor yayınlayarak geliştiriciler arasında hangi programlama dillerinin en popüler olduğunu takip eder. Yeni rapor bu hafta çıktı.

İşte En Popüler Diller:

10. Ruby

1995 yılında piyasaya sürülmüştür ve o zamandan beri Ruby diline dayanan birkaç konferans ve buluşmalar ile Ruby programla dili daha popüler hale gelmiştir.

9. C

C; Microsoft, Oracle ve Apple gibi teknoloji devleri tarafından benimsenmesi nedeniyle günümüzde de oldukça fazla kullanılıyor. Özellikle işletim sistemleri ve gömülü sistemler için oldukça uygun olan C, aslında temel programlama dillerinin evrensel bir dilidir.

8. Shell

Uzaktan programları yüklemek veya kaldırmak gibi genel işlemleri otomatikleştirmek için kullanılıyor.

7. TypeScript

TypeScript, Microsoft tarafından geliştirilen ve tutulan açık kaynaklı bir programlama dilidir. JavaScript’e çok benziyor.

6. C++

1980’lerde geliştirilen ve nesne yönelimli programlama dili olan C++, günümüzde masaüstü web uygulamalarından sunucu altyapısına kadar sayısız sistemlerde kullanılıyor.

5. C#

Microsoft platformlarında çeşitli uygulamalar geliştirmek için kullanılıyor ve .NET framework’e ihtiyaç duyuyor.

4. PHP

WordPress’in PHP’yi sıkça kullanması bu dili oldukça popüler hale getiriyor. PHP, daha çok sunucu tarafında kullanılıyor ve internet üzerindeki web sitelerinin yüzde 80’ini oluşturuyor.

3. JAVA

Java, her ne kadar geçtiğimiz yıla göre biraz popülerliğini kaybetse de hala en çok kullanılan programlama dillerinde yer alıyor. Çok sayıda tanınmış şirket, yazılım ve uygulamalar geliştirmek için Java kullanıyor.

2. Python

Günümüzde yapay zeka, makine öğrenmesi ve robotik gibi gelecek vaat eden teknolojilerin arkasındaki programlama dili olan Python, son yıllarda hayran kitlesini ciddi oranda artırdı.

1. JavaScript

 Özellikle HTML ve CSS ile birlikte kullanıldığında front-end web geliştiriciler için oldukça önemli bir hale geliyor. Etkileşimli web sayfaları oluşturmada ve içeriği kullanıcılara dinamik olarak göstermede oldukça fazla kullanılıyor.

Kaynak: https://www.businessinsider.com/most-popular-programming-languages-github-2019-11#9-c-2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir