Elon Musk, İnsan Beynini Bilgisayarlara Bağlayan Neuralink Makinesinin’ Yakında Olacağını’ Söyledi

Elon Musk , insanları ve bilgisayarları birbirine bağlayan , ilk beyin-makine arayüzünü duyurmaya yakın olduğunu açıkladı.


Musk, yenilikçi fikirleriyle teknolojiyi ilerletiyor olsa da bazı fütüristik fikirleriyle de eleştirilerin odak noktası haline gelebiliyor. Musk’un fazlasıyla eleştirildiği konulardan biri de yapay zeka konusunda ortaya attığı teoriler.

Musk, yapay zekanın hızlı yükselişinin insanlık için varoluşsal bir risk teşkil ettiğini iddia etti. Bu tür bir ara yüzün, insanların gelecekte bu tür teknolojilerle rekabet edebilmeleri için şart olduğunu söylüyor.

2016’da düzenlenen bir teknoloji konferansında, Musk, insanların bir beyin-bilgisayar arayüzü kurulmadığı takdirde, insanların AI makineleri tarafından ev hayvanları gibi muamele görme riskini taşıdığını söyledi.

“Ev kedisi olma fikrini sevmiyorum çözüm nedir?” dedi . “Belki de en iyi görünen çözümlerden birinin bir AI katmanı eklemek olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Geçen yıl Joe Rogan Experience podcast’inde konuşan Musk, Neuralink’in teknolojisinin insanların “AI ile etkili bir şekilde birleşmelerini” sağlayacağını söyledi.

Bir Twitter kullanıcısının Neuralink ile ilgili yeni bir bilgi talebine ‘Çok yakında’ şeklinde yanıt veren Elon Musk, bu fütüristik fikre inananları heyecanlandırmayı başardı. Açıkçası Neuralink’in beyin-bilgisayar arayüzü konusunda hangi aşamada olduğu tam olarak bilinmiyor fakat bunun bir gün gerçekleşmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir