Dünya’nın İki Uydusu Olsaydı Ne Olurdu?

Dünya’nın iki uydusu olsaydı uyguladıkları kütle çekimi nedeni ile yakınlaşıp birleşirlerdi.

Dünya’nın iki uydusu olsaydı eğer mesela diyelim ki ikisi de Ay ile aynı kütleye sahip ve biri Dünya’ya diğerinden iki kat daha yakın. Yakın olan uydunun da Dünya’ya şu an Ay’ın olduğundan 10 kat daha yakında olduğunu varsayalım. Dünya’daki gelgitler nedeniyle yükselen sular, günümüzden 1.000 kat daha yükseğe çıkar. Uzak uydudan gelen gelgitler nedeniyle ise sular günümüzden 125 kat daha fazla yükselir. İki uydunun oluşturacağı gelgit güçleri Dünya’da büyük bir yüzey hareketliliği ve volkanik aktiviteye neden olur. Günümüze göre çok daha hızlı dönmekte olan genç Dünya gelgit nedeni ile yükselen suları onlara neden olan uydulardan daha yüksek bir güçle kendine çeker. Bu suyun oluşturduğu kütle çekimi uyduları etkiler ve yörüngelerinde daha hızlı hareket etmelerine neden olur. Uydular bu enerjinin etkisiyle sarmal bir şekilde Dünya’dan uzaklaşmaya başlarlar.

Bu sırada, su ve Dünya arasındaki sürtünme nedeniyle Dünya’nın dönüş hızı yavaşlar. Yakındaki uydu neden olduğu gelgitlerin çekimini daha fazla hisseder ve sarmal yörüngesinde uzaktaki uydudan daha hızlı ilerler. Sonuç olarak, yakın uydu uzaktaki uyduya giderek daha fazla yaklaşır.

Bu iki nesne eninde sonunda birbirlerine uyguladıkları kütle çekimi nedeni ile yakınlaşıp birleşirler ve büyük, tek bir uyduya dönüşürler.

Profesör Neil Comins Orona, Maine’deki Maine Üniversitesinde fizik profesörü

Nebula resimleri için: https://planetekno.com/galeri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.