Doğanın En Korkunç Olaylarından Şimşeğin Sırları

Doğanın en korkunç olaylarından biri hâlâ tam olarak anlaşılmamıştır.

Ölen İnsanlar ve Zarar Gören Evlerde Var:

ABD’de her yıl 300 insan yalnızca yıldırım yüzünden ölmektedir. Dünya çapındaki sayı tam olarak saptanamamıştır. Yine de yılda ortalama 1800 gökgürültülü fırtına meydana geldiği ve yüzlerce şimşek çaktığı bilinmekte. Astronotlar bu manzarayı, yanıp sönen bir neon gösterisine benzetmişlerdir. Arasıra çakan ışık bulutların arasından geçmekte ve doyumsuz ışık ve gölge oyunları yapmaktadır.

Şimşek, basit olarak, atmosferde kütlesel elektrik boşalmasına denir. Bir tek çakış, elektrik yüklü bulutun tabanı ile yer arasında yüzlerce milyon voltluk bir potansiyel farkına köprü olmaktadır. Yolu üzerindeki havayı da 30000°C’ın üzerinde 10000 amperlik akımla ısıtmaktadır. Şimşeğin yoğun ısısı havanın aniden genişlemesine yol açar. Ve ısı sarf edildiği zaman hava yeniden büzülür ve gökgürültüsü meydana gelir.

Elektrik yüklü bulutlar (artan nemli hava kolonlarının kuleler meydana getirdiği), teknik olarak cumulo-nimbus olarak bilinir. Bunlar enerjinin kaynadığı bir kazan gibidir. Hızlı hava hareketlerinde kendilerini gösterirler ve garip elektriksel etkileri şimşeği meydana getirir.

Şimşek çakan bir ev:

Elektrik yüklü bulutun üst kısmı pozitif, orta ve alt kısmı ise negatiftir. Bir endüksiyon işlemi ile bulutun altındaki yer negatif olur. Bu o kadar güçlü bir negatifliktir ki, insanların saçını dimdik havaya kaldırabilir.

Havanın pozitif yüksek bölümleri ile alttaki tabakaları negatif bir dolgu ile ayrılmışlardır.

Örnek

Herhangi bir yolla hızlı hava, bulutun içine girer ve normal olarak nötr olan hava moleküllerini pozitif ve negatif olarak ayırır. Bulutlar arasındaki çakışlar 100 km. den fazla ilerler ve bazı tekil çakışlar 15 km. ye dek uzanabilir. 10 çakıştan hemen hemen 1’i yere ulaşır. Diğerleri bulutun içinde ileri geri gidip gelirler ve net olarak izlenemezler.

Birçok gözlemci küre şeklinde şimşeklere tanık olmuştur. Bu gözlemlere göre kan kırmızı renginde olan bu korkunç görüntüler, anahtar deliklerinden geçer, odanın içinden daireler çizerek dolaşır hatta bacadan dışarı çıkarlar. Arkalarında bir ses ve küflü bir koku bırakır ve en sonunda korkunç bir gümbürtü ile patlarlar. Kaynakları daha hâlâ gizli olarak kalmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir