Bir Kara Delik Bir Yıldızı Nasıl Yutar?

Yıldız önce kara deliğe doğru uzar, daha sonra da yapısal bütünlüğünü koruyamayıp ince gaz hatları şeklinde dağılır.

Bir yıldız süper kütleli bir kara deliğin çok yakınından geçerse yıldızın üzerine etki eden kütle çekim kuvvetlerinin yüksekliği yüzünden parçalanabilir. Bu olay, Ay’ın Dünya’ya yaklaştığında okyanusları yükseltmesine (gelgit) benzer. Ancak aradaki fark, kara deliğin çekim gücünün yıldızın ona bakan tarafında diğer tarafa göre çok daha fazla hissedilmesidir. Yıldız önce kara deliğe doğru uzar, daha sonra da yapısal bütünlüğünü koruyamayıp ince gaz hatları şeklinde dağılır. Yıldızın yok olmasından bu “gelgit dalgaları” sorumlu olduğu için bu olaya “gelgit bozulması” adı verilir.

Yıldız parçalanınca ortaya çıkan gazın büyük miktarı uzaya dağılır ancak bir bölümü kara delige kütleçekimsel olarak bağlı kalır ve çevresinde dönmeye devam eder. Bu dönüş sırasında gaz yavaş yavaş deliğin içine doğru emilir. Çok vahşi ve kaotik bir süreç olan bu olayda yıldızdan geriye kalan parçalar aşırı sıcaktır, çok fazla enerji yayarlar ve ortadan yok olana kadar Güneş’in 100 milyar katı kadar parlarlar.

Dr Thomas Holoien Carnegie Gözlemevlerinde çalışan bir gelgit bozulması uzmanıdır.

Biliyor Muydunuz?

Dünya’ya en yakın karadelik V616 Monocerotis’tir. Bizden yaklaşık 3.000 ışık yılı uzaktadır. Ondan sonra Cygnus X 1 gelir. O da 6.000 ışık yılı uzaktadır.

Yıldızlarası Ne Kadar Bilim, Ne Kadar Kurgu? yazısı için: https://planetekno.com/yildizlarasi-ne-kadar-bilim-ne-kadar-kurgu/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir