Bir Gezegen Rengi Yaşanabilirliği Nasıl Etkiliyor?

Tıpkı bir yaz gününde beyaz bir tişörtün insanı serin tutuyor olması gibi, bir gezegen rengi, bir gezegenin sıcaklığını yaşam için doğru seviyede tutmada önemli bir rol oynuyor.

HD 10180, HD 10180d

Uzayda yaşam arayışımız şu anda yüzeyde sıvı su bulunmasına izin veren bir aralıkta sıcaklıklara sahip ötegezegenler bulmaya odaklanmış durumda. Okyanus veya bazalt gibi karanlık bir yüzeye sahip bir ötegezegen, gelen yıldız enerjisinin çoğunu emer ve ısınır. Kar veya kum gibi daha parlak bir yüzey söz konusu ise, ötegezegen yıldız enerjisini yansıtır ve sıcaklığının yükselmesi engellenir. Gezegen

Renk, sıcaklıkta çok önemli bir rol oynadığında, yıldız ışığı türü, ötegezegen rengi ve ötegezegen-yıldız mesafesi arasındaki etkileşimde sıvı suyun var olmasına izin veren bir kesişim noktası bulunuyor. Bu karmaşık etkileşim sistemini daha iyi anlamak, yaşanabilir bir gezegen bulmamıza yardımcı olacaktır.

resim

Önümüzdeki on yılda, ötegezegenlerin yaşanabilirliğini doğrudan ölçümlerle değerlendirebileceğiz. O zamana kadar birçok farklı senaryoyu modellememiz gerekiyor, bu yüzden çok çeşitli olası ortamlar için hazırlıklıyız. Ötegezegenlerin renklerinin yaşanabilirliği etkileme biçimini modelleyerek, araştırmamızı yaşam için en fazla umut vaat eden ötegezgenlere odaklanabiliriz. Bu bize, gerçek gözlemleri tahminlerimizle karşılaştırma imkânı verecek.

Dr. Jack Madden, New York Cornell Üniversitesi’nde çalışan bir astrofizikçi.

Bazı ötegezenler (isimlerin üzerine tıklayarak hakkında bilgi edinebilirsiniz)

Kepler-20f

Kepler-20e

Kepler-69c

Kepler-62f :

Güneş’ten daha küçük ve soğuk bir yıldız etrafında dönüyor. Kepler-62f, Dünya’dan sadece %40 daha büyük ve kaya bileşiminde olduğu tahmin ediliyor. Kepler-62f’in büyüklüğü belirlenmesine rağmen kütlesi ve bileşimi kesin olarak belirlenmiş değil. Ancak benzer büyüklükteki gezegenlere ait veriler dikkate alınarak Kepler-62f’in yaklaşık kütlesi belirlenebiliyor.
•Dünyaya uzaklığı: 1.207 ışık yılı
•Yörünge süresi: 267 gün

Kepler-452b

Kepler-186f:

•Kendi güneşine uzaklığı sebebiyle ‘yaşanabilir bölgede’ yer alan Kepler-186f’te suyun sıvı halde bulunabileceği belirtiliyor.
•Kepler-186f, Dünya’dan yaklaşık olarak 500 ışık yılı uzaklıkta bulunan ve Dünya ile benzer yarıçapa sahip ilk ötegezegendir. Kepler-186f, yörüngesinde olduğu yıldızın etrafındaki dönüşünü 130 günde tamamlıyor.

Kepler-22b

Duvar kağıtları için: https://planetekno.com/nebula-fotograflari/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir