Ay , Isı Kaybederek Küçülüyor.

NASA’dan araştırmacı Nathan Williams, “Ay hâlâ kendi içinde soğuma gösteriyor, milyarlarca yıldır ısı kaybediyor ve küçülüyor” dedi.

https://icdn6.digitaltrends.com/image/pia23209_hires1-1100×1100.jpg

Yeni araştırmalar, Ay’ın gerçekten küçüldüğünü gösteriyor. NASA bilim adamları, Ay’ın yüzeyinde ısı kaybederek ve küçüldükçe meydana gelen “kırışıklıkları” incelemek için Ay Keşif Orbiter Kameralarından elde ettikleri verileri kullandılar. 

Soğuk Deniz olarak da bilinen Mare Frigoris, Ay’ın kuzey kutbuna yakın, bilim adamlarının derinlemesine çalıştığı bir bölge. 12.000’den fazla görüntüyü inceleyen bilim insanları, bu kırışıklıkları ayın diğer taraflarında da buldular. Daha önce bilim insanları kırışıklıkların bu bölgede aktif olmadığını varsayıyordu.

yeni çıkan veriler bazı kırışıklıkların 40 milyon yıl kadar önce oluştuğunu ve bu durumun jeolojik olarak oldukça yeni olduğunu gösteriyor.

Bu kırışıklar, dünyada yer kabuğunun hareket etmesiyle oluşan tektonik süreç sonrası oluşur. Fakat Ay’da bu süreç, iç kısımların büzüşmesine neden olan ısı kaybından kaynaklanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir