Araştırmacılar Su Yürüyüşünü Buldu.

Utah State Üniversitesi Splash Lab’ındaki araştırmacılar, “su yürüyüşü” olarak adlandırılan suyun üstünde sekerek hareket etmeyi buldu.

Utah Eyalet Üniversitesi Yardımcı Doçent Makine Mühendisliği Profesörü Tadd Truscott ve USU’s Splash Lab’daki ortakları, elastik kürelerin su üzerinde “yürüdüğü” fiziğini çözdüler. Bulguları yakın zamanda prestijli araştırma dergisi Scientific Reports’ta yayınlandı .

Truscott’un ekibi, elastomerik küreleri kaydetmek için yüksek hızlı kameralar kullandı. Elastik küreler, sekmelerden sonra önemli bir hız kazandığında su yürüyüşü meydana geliyor. Elastik olduğu için şeklini koruyor.

Elastik küre su yüzeyine yaklaşık olarak paralel gidiyor. Su yüzeyinde dönen Elastik küre bir noktası suya değdiğinde başka bir noktası da kısa taraftan üste geçiyor.

Araştırmacılar, iki çeşit yürüme hareketi olduğunu keşfetti. Bunlardan ilkinde elastik küre, her turda bir defa sekerken diğerinde sekme sayısı ikiye çıkıyor.

Truscott, “Bu uzun bir çalışma olmasına rağmen, keşfettiğimiz yeni modlar, teknolojiyi suda yürüyen dronlar gibi pratik şeyler için kullanmayı öngörmemizi kolaylaştırıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir